Nowe przepisy dotyczące utrzymania loch i loszek
Od dnia 1 stycznia 2013 r.wchodzą w życie przepisy dotyczące:
- obowiązku grupowego utrzymywania loch i loszek w gospodarstwach utrzymujących 10 lub więcej loch
- wymiary kojców dla grupowego utrzymania loch i loszek
DYREKTYWA RADY 2008/120/WE z dnia 18 grudnia 2008 r. ustanawiająca minimalne normy ochrony świń
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA i ROZWOJU WSI z dnia 15 lutego 2010 r. w sprawie wymagań i sposobu postępowania przy utrzymywaniu gatunków zwierząt gospodarskich, dla których normy ochrony zostały określone w przepisach Unii Europejskiej
Lochy i loszki od 4 tygodnia po pokryciu do tygodnia przed przewidywanym terminem proszenia utrzymuje się grupowo.
W przypadku, gdy w gospodarstwie utrzymuje się mniej niż 10 sztuk loch lub loszek, można je utrzymywać pojedynczo.
- grupowe utrzymywanie loch z zastosowaniem stanowisk umożliwiających czasowe zamknięcie lochy
Zgodnie z interpretacją Komisji Europejskiej:
w przypadku, jeżeli lochy na ww. stanowiskach są zamykane jedynie na czas przeprowadzenia konkretnych czynności, natomiast przez resztę czasu mogą dowolnie korzystać ze stanowisk, tj. mogą do nich wchodzić oraz je opuszczać tak, aby przebywać na pozostałej części kojca z innymi lochami, taki system spełnia wymagania dyrektywy.
Wymiary kojców dla loch i loszek
Powierzchnia kojca, w przypadku grupowego utrzymywania świń, w przeliczeniu na jedną sztukę powinna wynosić:
- dla loch - co najmniej 2,25 m2, przy czym co najmniej 1,3 m2 powierzchni kojca powinno stanowić stałe podłoże i nie więcej niż 15 % tego podłoża - otwory odpływowe;
- dla loszek po pokryciu - co najmniej 1,64 m2, przy czym co najmniej 0,95 m2 powierzchni kojca powinno stanowić stałe podłoże i nie więcej niż 15 % tego podłoża - otwory odpływowe.
Powierzchnia kojca, w przypadku utrzymywania w grupie loch lub loszek po pokryciu:
- do 5 sztuk - powinna być większa o 10 %;
- powyżej 39 sztuk - może być mniejsza o 10 %.
W przypadku gospodarstw utrzymujących co najmniej 10 loch lub loszek, długość każdego z boków kojca do utrzymywania grupowego powinna wynosić w przypadku :
- grup do 5 sztuk - co najmniej 2,41 m;
- grup powyżej 5 sztuk - co najmniej 2,81 m.
„Podłoże stale” – continuoussolid floor
Zgodnie z interpretacją Komisji Europejskiej podłoże stałe nie jest jednoznaczne z podłożem litymi – podłoże może być perforowane, istotne jest aby powierzchnia szczelin nie przekraczała 15% podłogi, a zwierzęta miały zapewnione miejsce służące do odpoczynku.
Przepis został sformułowany na podstawie rekomendacji z raportu Naukowego Komitetu Weterynaryjnego z 1997 r. w sprawie dobrostanu świń „Pomieszczenia dla loch i loszek powinny obejmować powierzchnie stanowiącą wspólne legowisko o wymiarach co najmniej , 1.3 m2 na lochę (0.95 m2 na loszkę).
Możliwość ucieczki lub schowania się zwierzęcia, w szczególności zwierząt wprowadzanych do grupy, powinna być zapewniona przez wystarczającą przestrzeń albo dobrze zaprojektowane ścianki działowe.
Powierzchnia dostępna dla świń
Zgodnie z interpretacją Komisji Europejskiej :
- w przypadku, gdy stosowane są koryta stanowiące zagłębienie w posadzce, tak, że w czasie gdy nie jest podawana karma świnie mogą korzystać z tego miejsca, tj. mogą tam przechodzić lub leżeć, powierzchnia koryta może być wliczana do powierzchni kojca.
Do dostępnej powierzchni nie można wliczać koryt lub innych urządzeń, które uniemożliwiają zwierzętom korzystanie z powierzchni, na której urządzenia te się znajdują
- grupowe utrzymywanie loch z wykorzystaniem samoblokujących się stanowisk
Zgodnie z interpretacją Komisji Europejskiej, powierzchnia ww. stanowisk może być wliczana do całkowitej dostępnej powierzchni, ponieważ stanowiska te umożliwiają swobodne wejście i wyjście zwierzęcia.
Podłoga rusztowa
- Wymagania dotyczące wymiarów otworów i beleczek podłogi rusztowej dotyczą jedynie betonowej podłogi rusztowej i nie mają zastosowania np. w przypadku rusztów plastikowych
Zgodnie z interpretacją Komisji Europejskiej
- Norma Europejska EN 12737:2004+A1:2007 i przyjęta na jej podstawie Polska Norma PN-EN 12737:2004+A1 dotycząca prefabrykatów z betonu i elementów podłóg ażurowych do budynków inwentarskich przewiduje odchylenia +/- 2-3 mm w szerokości otworów w szczelinowej podłodze betonowej. Mając na uwadze wytyczne dotyczące szerokość otworów wynikające z raportu EFSA, tj. jeżeli dopuszczenie wahań wynikających z ww. normy nie wpływa negatywnie na dobrostan świń należy dopuścić takie odchylenia.
- w przypadku rusztowego pokrycia otworów odpływowych podłożu litym, do ww. otworów nie stosują się przepisy dotyczące podłogi rusztowej, a jedynie wymagania dotyczące bezpieczeństwa świń w tym wytyczna opinii EFSA, iż szerokość otworów w podłodze nie może przekracza połowy szerokości racicy.