-
W związku z rozpoczęciem okresu letniego, a co za tym idzie występowaniem wysokich temperatur powietrza, przekraczających 30°C, konieczna jest aktywna ochrona zwierząt w transporcie. W związku z powyższym powiatowi lekarze weterynarii po przeanalizowaniu, przedstawionych przez przewoźników, dzienników podróży oraz prognozowanych temperatur powietrza na trasie przejazdu zwierząt, mogą odmówić zatwierdzenia dziennika podróży oraz wystawienia świadectwa zdrowia dla zwierząt w przypadku potwierdzenia występowania temperatur zagrażających zdrowiu lub/i życiu zwierząt oraz braku wyposażenia środków transportu zwierząt w aktywne systemy chłodzenia.
Rozwiń artykuł Komunikat WWLW: transport zwierząt w wysokich temperaturach
Ponadto informuję, że niektóre kraje Unii Europejskiej, na podstawie analizy prognoz pogody, na bieżąco wprowadzają zakazy dotyczące przewozów zwierząt przez lub na ich terytoria. Powiatowi lekarze weterynarii są informowani o zakazach wprowadzonych przez kraje członkowskie.
Jednocześnie informuję, że na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii znajdują się broszury, przewodniki oraz filmy dotyczące dobrych praktyk w transporcie zwierząt:
https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/materialy-opracowane-w-ramach-projektu-finansowanego-przez-ke-dotyczace-transportu-zwierzat -
W związku z trwającym okresem letnim, a co za tym idzie występowaniem wysokich temperatur powietrza, przekraczających 30°C, Wielkopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii przypomina o konieczności aktywnej ochrony zwierząt gospodarskich i domowych. W związku z powyższym, właściciele zwierząt, w tym schroniska dla bezdomnych zwierząt, powinni zapewnić im stały dostęp do świeżej i czystej wody oraz ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, w tym przed upałami (możliwość schronienia w miejscach zadaszonych/zacienionych).
Rozwiń artykuł Komunikat WWLW: ochrona zwierząt gospodarskich i domowych w okresie letnim
Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o ochronie zwierząt z dnia 21 sierpnia 1997 r. (Dz. U. z 2023 r. poz. 1580) „Kto utrzymuje zwierzęta gospodarskie jest obowiązany do zapewnienia im opieki i właściwych warunków bytowania”.
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o ochronie zwierząt z dnia 21 sierpnia 1997 r. (Dz. U. z 2023 r. poz. 1580) „Kto utrzymuje zwierzę domowe, ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody”.
Ponadto, Wielkopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje, że na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii znajdują się szczegółowe informacje dotyczące ochrony zwierząt:
https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/ochrona-zwierzat -
Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 25 kwietnia 2025 r. w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem rzekomego pomoru drobiu
Dnia 28 kwietnia 2025 r. opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 25 kwietnia 2025 r. w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem rzekomego pomoru drobiu (Dz.U. 2025 poz. 564).
Rozporządzenie wydano na podstawie art. 47 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz.U. z 2023 r. poz. 1075). Wprowadza ono obowiązki dla wszystkich posiadaczy drobiu utrzymywanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym w szczególności dla gospodarstw prowadzących działalność nadzorowaną.
Od dnia 29 kwietnia 2025 r. obowiązują środki zapobiegawcze określone w § 1 rozporządzenia, mające na celu ograniczenie ryzyka przenoszenia wirusa rzekomego pomoru drobiu, w tym m.in.: ...dalsza część w rozwinięciu artykułu
Do pobrania:
- Przewodnik ND - GIW 2025 v.2 - wersja PDF
- Rozporządzenie MRiRW w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem rzekomego pomoru drobiu - wersja PDF
-
Szanowni Państwo,
Serdecznie zapraszamy hodowców drobiu oraz urzędowych lekarzy weterynarii do udziału w szkoleniu online poświęconym aktualnym zagrożeniom epizootycznym – wysoce zjadliwej grypie ptaków (HPAI) oraz rzekomemu pomorowi drobiu (Newcastle Disease, ND).
wtorek, 20 maja 2025, godzina: 08:00 - 09:00Link do spotkania: Zaproszenie na szkolenie online: HPAI (wysoce zjadliwa grypa ptaków) i ND (rzekomy pomór drobiu) | Microsoft Teams | Narada — dołączanieW programie szkolenia m.in.:- aktualna sytuacja epizootyczna w Polsce i Europie,
- rozpoznawanie objawów klinicznych HPAI i ND,
- procedury postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia,
- bioasekuracja w gospodarstwach drobiarskich,
- obowiązki hodowców i lekarzy weterynarii w świetle obowiązujących przepisów.
Zachęcamy do udziału – aktualna wiedza to skuteczna profilaktyka!Rozwiń artykuł Zaproszenie na szkolenie online: HPAI (wysoce zjadliwa grypa ptaków) i ND (rzekomy pomór drobiu) -
PIW Wągrowiec organizuje szkolenie online:
Choroby zakaźne zwierząt: pryszczycy oraz afrykańskiego pomoru świń
czwartek, 15 maja 2025
08:30 - 09:30Link do spotkania: Choroby zakaźne zwierząt: pryszczycy oraz afrykańskiego pomoru świń | Microsoft Teams | Narada — dołączanieRozwiń artykuł Zapraszamy na szkolenie: "Choroby zakaźne zwierząt: pryszczycy oraz afrykańskiego pomoru świń" -
Dnia 2 maja 2025 roku Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Wągrowcu będzie nieczynny.
Rozwiń artykuł Infomacja -
- Do pobrania:
- Ulotka: grypa ptaków - bioasekuracja - wersja PDF
-
W związku ze stwierdzeniem ogniska choroby zakaźnej - wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie województwa wielkopolskiego, w powiecie chodzieski, w gminie margonin, w miejscowości Margońska Wieś, Wojewoda Wielkopolski wydał rozporządzenie w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy (HPAI) na terenie powiatów chodzieskiego, pilskiego i wągrowieckiego.
ROZPORZĄDZENIE WOJEWODY WIELKOPOLSKIEGO z dnia 13 marca 2025r. - wersja PDF
Rozwiń artykuł ROZPORZĄDZENIE WOJEWODY WIELKOPOLSKIEGO w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków(HPAI) -
Zalecenia Wielkopolskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii dotyczące bezpieczeństwa dla transportu przeżuwaczy i trzody chlewnej w związku z zagrożeniem pryszczycą:
Do pobrania:
- Zalecenia - wersja PDF
- Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii na temat ogniska pryszczycy w Niemczech - wersja PDF
-
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wągrowcu w związku z art. 16 ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej z dnia 29 stycznia 2004 r. ogłasza nabór na kandydatów do realizacji niżej wymienionych zadań w ramach umowy - zlecenia w roku 2025 na terenie Powiatu Wągrowiec.
Do pobrania:
- Ogłoszenie
- Zgłoszenie wstępnej gotowości - załącznik nr 1
- Oświadczenie zleceniobiorcy - załącznik nr 2
- Oświadczenia - załącznik nr 3
- Oświadczenie - konflikt interesów - lekarz - załącznik nr 4a
- Oświadczenie - konflikt interesów - technik - załącznik nr 4b
- Oświadczenie - konflikt interesów - pracownik - załącznik nr 4c
- Klauzula RODO
-
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wągrowcu w związku z art. 16 ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej z dnia 29 stycznia 2004 r. ogłasza nabór na kandydatów do realizacji niżej wymienionych zadań w ramach umowy - zlecenia w roku 2025 na terenie Powiatu Wągrowiec.
Do pobrania:
- Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wągrowcu w związku z art. 16 ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej z dnia 29 stycznia 2004 r. - wersja PDF
- Zgłoszenie wstępnej gotowości - załącznik nr 1 - wersja PDF
- Oświadczenie zleceniobiorcy 2025 - załącznik nr 2 - wersja PDF
- Oświadczenia 2025 - załącznik nr 3 - wersja PDF
- Oświadczenie - konflikt interesów - lekarz - załącznik nr 4a - wersja PDF
- Oświadczenie - konflikt interesów - technik - załącznik nr 4b - wersja PDF
- Oświadczenie - konflikt interesów - pracownik - załącznik nr 4c - wersja PDF
- Klauzula RODO - wersja PDF
-
Rozporządzenie nr 6/2024 Powiatowego Lekarza Weterynarii w Wągrowcu z dnia 25 października 2024 r. w sprawie zwalczania zgnilca amerykańskiego pszczół na terenie powiatu wągrowieckiego.
Do pobrania: Rozporządzenie nr 6/2024 Powiatowego Lekarza Weterynarii w Wągrowcu z dnia 25 października 2024 r. - wersja PDF
Rozwiń artykuł Rozporządzenie nr 6/2024 Powiatowego Lekarza Weterynarii w Wągrowcu z dnia 25 października 2024 r. -
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wągrowcu mając na uwadze dynamiczną sytuację epidemiologiczną w odniesieniu do choroby niebieskiego języka (BTV) w Europie i zagrożenie wystąpieniem zakażeń zwierząt w Polsce informuję hodowców bydła, owiec i kóz o ustawowym obowiązku informowaniu o objawach choroby Powiatowego Lekarza Weterynarii w Wągrowcu, podmiot świadczący usługi lekarsko-weterynaryjne bądź wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Informacja o objawach jest dostępna na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii pod linkiem O chorobie niebieskiego języka | Główny Inspektorat Weterynarii (wetgiw.gov.pl). Choroba niebieskiego języka na terenie kraju podlega obowiązku zwalczania.Ponadto, dostępna jest informacja o zasadach ochrony zwierząt przed chorobą https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/zasady-ochrony-przezuwaczy-przed-chorobaChoroba niebieskiego języka (BTV, Bluetongue) jest zakaźną choroba przeżuwaczy, zarówno domowych jak i dzikich (chorują na nią bydło, owce, kozy, sarny, łosie, afrykańskie antylopy, wielbłądy, słonie) wywoływaną przez wirusa z rodzaju Orbivirus (Reoviridea). Zwierzęta nie zarażają się bezpośrednio od siebie a jedynie poprzez owady kłująco-ssące z rzędu muchówek, rodzaj kuczmany (Culicoides) oraz poprzez krew lub nasienie. Zmiany przy zakażeniu wirusem BTV obejmują przekrwienie i obrzęk warg, powiek, uszu, przestrzeni międzyżuchwowej oraz języka, który często występuję poza jamę gębową zwierząt i w skrajnych przypadkach choroby może przybierać barwę siną – stąd nazwa choroby niebieskiego języka. Przekrwienie dotyczy również narządów wewnętrznych oraz pozostałych części ciała w szczególności pachwin i okolic krocza, ale także kończyn, w tym koronki racic. Może wystąpić pęcherzykowe lub wrzodziejące, zapalenie i łuszczenie się chorobowo zmienionego naskórka. U krów mlecznych łuszczy się naskórek strzyków i na skórze wymienia tworzą się owrzodzenia, pęknięcia i strupy. U zwierząt obserwuje się również gorączkę, ślinotok, zaczerwienienie obrzęk błony śluzowej jamy ustnej, owrzodzenie opuszki zębowej i niekiedy końca języka, ronienia, rodzenie zdeformowanych płodów.Choroba nie przenosi się na inne gatunki zwierząt gospodarskich i domowych oraz na ludzi, co oznacza, że mięso, mleko, skóry i wełna oraz inne produkty pochodzące od przeżuwaczy nie stanowią zagrożenia dla ludzi.Rozwiń artykuł Do rolników powiatu wągrowieckiego
-
Rozporządzenie nr 5/2024 Powiatowego Lekarza Weterynarii w Wągrowcu z dnia 25 września 2024 r. w sprawie wyznaczenia strefy objętej zakażeniem w związku ze stwierdzeniem wysoce zjadliwej grypy ptaków u ptaków dzikich.
Do pobrania: Rozporządzenie nr 5/2024 Powiatowego Lekarza Weterynarii w Wągrowcu z dnia 25 września 2024 r. -wersja PDF
Rozwiń artykuł Rozporządzenie nr 5/2024 Powiatowego Lekarza Weterynarii w Wągrowcu - HPAI