Do rolników powiatu wągrowieckiego
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wągrowcu mając na uwadze dynamiczną sytuację epidemiologiczną w odniesieniu do choroby niebieskiego języka (BTV) w Europie i zagrożenie wystąpieniem zakażeń zwierząt w Polsce informuję hodowców bydła, owiec i kóz o ustawowym obowiązku informowaniu o objawach choroby Powiatowego Lekarza Weterynarii w Wągrowcu, podmiot świadczący usługi lekarsko-weterynaryjne bądź wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Informacja o objawach jest dostępna na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii pod linkiem O chorobie niebieskiego języka | Główny Inspektorat Weterynarii (wetgiw.gov.pl). Choroba niebieskiego języka na terenie kraju podlega obowiązku zwalczania.
Ponadto, dostępna jest informacja o zasadach ochrony zwierząt przed chorobą https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/zasady-ochrony-przezuwaczy-przed-choroba
Choroba niebieskiego języka (BTV, Bluetongue) jest zakaźną choroba przeżuwaczy, zarówno domowych jak i dzikich (chorują na nią bydło, owce, kozy, sarny, łosie, afrykańskie antylopy, wielbłądy, słonie) wywoływaną przez wirusa z rodzaju Orbivirus (Reoviridea). Zwierzęta nie zarażają się bezpośrednio od siebie a jedynie poprzez owady kłująco-ssące z rzędu muchówek, rodzaj kuczmany (Culicoides) oraz poprzez krew lub nasienie. Zmiany przy zakażeniu wirusem BTV obejmują przekrwienie i obrzęk warg, powiek, uszu, przestrzeni międzyżuchwowej oraz języka, który często występuję poza jamę gębową zwierząt i w skrajnych przypadkach choroby może przybierać barwę siną – stąd nazwa choroby niebieskiego języka. Przekrwienie dotyczy również narządów wewnętrznych oraz pozostałych części ciała w szczególności pachwin i okolic krocza, ale także kończyn, w tym koronki racic. Może wystąpić pęcherzykowe lub wrzodziejące, zapalenie i łuszczenie się chorobowo zmienionego naskórka. U krów mlecznych łuszczy się naskórek strzyków i na skórze wymienia tworzą się owrzodzenia, pęknięcia i strupy. U zwierząt obserwuje się również gorączkę, ślinotok, zaczerwienienie obrzęk błony śluzowej jamy ustnej, owrzodzenie opuszki zębowej i niekiedy końca języka, ronienia, rodzenie zdeformowanych płodów.
Choroba nie przenosi się na inne gatunki zwierząt gospodarskich i domowych oraz na ludzi, co oznacza, że mięso, mleko, skóry i wełna oraz inne produkty pochodzące od przeżuwaczy nie stanowią zagrożenia dla ludzi.
Data wytworzenia: 2024-10-23 14:00
Data publikacji: 2024-10-23 14:00
Osoba udostępniająca na stronie: Dariusz Fitt
Data ostatniej modyfikacji: 2024-10-23
Osoba modyfikująca: Dariusz Fitt